Łomżyński Klub Płetwonurków Podwodny Jeleń
Aktualności
Historia
Statut
Szkolenia
Galeria
Linki
Kontakt
Komisja Działalności Podwodnej PTTK
Artykuły Napisali o nas Partnerzy i współpraca

Artykuły

Paris - Turcja

Nurkując w Turcji warto wybrać się na wrak Paris który spoczywa w okolicach Kemer na głębokości 33 m.


Wrak jest bardzo dobrze zachowany, na śródokręciu można zobaczyć amunicję oraz miejsca uszkodzenia przez pociski wrogich sił.


Ma 60 m długości i 6 m szerokości i został odkryty w 1996 roku. Zbudowany był w stoczni Le Havre we Francji a następnie został wcielony do służby we francuskiej Marynarce Wojennej, zatonął 13 grudnia 1917 roku. Zapraszamy do oglądania zdjęć w galerii.

Autor A.Siwek

Kreta 2017

Podróż do zachodniej części Krety była okazją do nurkowania w miejscowych jaskiniach za pośrednictwem bazy Blue Adventures.


Jako pierwszą odwiedziliśmy "Cathedral " - niezwykłą jaskinię, która podczas czasów minojskich około 1500 roku p.n.e. osunęła się pod wodę pod wpływem trzęsienia ziemi wywołanego wybuchem podwodnego wulkanu w okolicach wyspy Santorini. Przyjmuje się, że to właśnie ta erupcja wywołała położyła kres kwitnącej wówczas cywilizacji minojskiej na Krecie. Geolodzy twierdzą, że powstała fala tsunami osiągnęła wtedy 15 metrów i zalała wybrzeża wszystkich okolicznych wysp i Grecji kontynentalnej. Świadectwem tego są spektakularne stalagmity i stalaktyty (widoczne na załączonych zdjęciach ;-). w podwodnej Jaskini Cathedral.

Wejście do groty znajduje się na głębokości 14 metrów. Po przepłynięciu kilku... Czytaj całość

Autor Adam Siwek

Gran Canaria 2016

Nurkowania odbyły się na Gran Kanarii w okolicach Puerto de Mogan. Na początku nurkowaliśmy w jaskiniach które tworzy wulkaniczny spadek, duże formacje skalne oraz dwie niewielkie jaskinie, gdzie przebywają płaszczki w okresie godowym. Kolejne nurkowania odbyły się na starym wraku 30 metrowego statku, który rozbity jest na dwie części.


Sterówka i ładownia są otwarte. Około 90 m dalej znajdują się dziób i śruba. W pobliżu wraku zobaczyliśmy kilka ogromnych ławic ryb z gatunku luszczowatych - krewni okonia oraz ławice barakud i orlenie.

Na wraku widzieliśmy skorpenę, ogończę, rurecznice itd... Dużą niespodzianką była przepływająca na głębokości 20 m żółta łódź podwodna :)

Zapraszam do obejrzenia zdjęć w galerii.
Autor Adam Siwek

Chorwacja lipiec 2016

I znów pogoda w Polsce pokrzyżowała nam plany ;-) podobnie jak w 2013 roku miał być wyjazd krajowy, tym razem do kamieniołomów. Jednak prognozy deszczowe nas pokonały ...;-) W poszukiwaniu słońca przemierzyliśmy nasz kraj, potem Czechy, Austrię, Słowenię, aż po przejechaniu 1600 km trafiliśmy do Trogiru w Chorwacji.

To portowe miasto leży u wybrzeży Adriatyku w środkowej Dalmacji, jest wspaniałym miejscem do wypoczynku oraz dla miłośników historii. Zostało założone w III w p.n.e. przez greckich kolonistów. Starówka mieści się na wyspie, wzdłuż portu mieści się efektowny bulwar obok zabytki, restauracje gdzie toczy się popołudniowo-wieczorne życie turystyczne.

My mieliśmy szczęście bo udało się nam znaleźć kwaterę 10 minut spacerkiem od starówki ;-) Z miastem połączona jest mostem wyspa Ciovo gdzie mieśc... Czytaj całość

Autor Adam Siwek

Nurkowanie w Morzu Egejskim - Marmaris 2014

Marmaris jest miastem portowym położonym nad Morzem Egejskim w południowo zachodniej części Turcji. Miasto zachwyca średniowiecznymi i antycznymi zabytkami, klimatycznymi uliczkami i knajpkami ... Nasz hotel położony był ok 20 km od miasta, otoczony zatoką i mnóstwem zieleni, plusem tego był łagodniejszy klimat niż w Marmaris.

Mieszkańcy hotelu mieli w cenie jednodniowy rejs jachtem wraz z noclegiem all inc. . Były też minusy - brak w pobliżu bazy nurkowej, koszt dojazdu do miasta przewyższał znacznie koszty nurkowania. Ale na to był sposób - transport lokalnym busikiem rozwożącym robotników.

W porcie w Marmaris było przycumowanych kilka jachtów nurkowych i ceny na jachcie o połowę niższe niż oferowane przez centa nurkowe. .

Zapraszam do obejrzenia zdjęć w galerii.
Autor Adam Siwek
<< 1 2 >>